W dniu 16.09.2022r. w Ścinawie odbyły się „V Dolnośląskie Mistrzostwa Nordic Walking Uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej”. Do Ścinawy przyjechało 250 uczestników z 35 Warsztatów Terapii Zajęciowej z Dolnego Śląska, mieszkańców 20 powiatów.  Mistrzostwa odbyły się na Stadionie Miejskim w Ścinawie. Nordic walking to popularna forma aktywności ruchowej wśród osób z niepełnosprawnościami, jak również wspaniała terapia i rehabilitacja ruchowa.
Przed mistrzostwami rehabilitanci/instruktorzy nordic walking z WTZ-ów prowadzili zajęcia nordic w formie warsztatów obejmujących naukę chodzenia z kijami nordic walking, poznanie filozofii nordic walking, nabieranie sprawności fizycznej, poznanie i utrwalenie zdrowego stylu życia oraz zasad dietetyki i prawidłowego odżywiania. Było to 10 spotkań po 2 godziny. Zajęcia nordic walking organizowane były na terenach zielonych i w parkach w poszczególnych miejscowościach. Na mistrzostwa zawodnicy przyjechali przygotowani do zdrowej rywalizacji i zabawy. U nas wszyscy są zwycięzcami.

Podczas „V Dolnośląskich Mistrzostw Nordic Walking Uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej” gościliśmy:
– Panią Bogusławę Kulińską Dyrektor Wydziału Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego,
– Pana Władysława Siwaka Wicestarostę Powiatu Lubińskiego,
– Panią Jadwigę Musiał Przewodniczącą Rady Powiatu Lubińskiego,
– Panią Dominikę Chomont-Parzyńską Wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Lubińskiego
– Pana Krystiana Kosztyłe Burmistzra Ścinawy wraz z radnymi
oraz media TV Regionalna Lubin, TV Bolesławiec, TV Sudecka i Radio „Rodzina”.

Mistrzostwa odbyły się z okrzykiem „Nordic walking świetna sprawa, integracja i zabawa”,   w 9 kategoriach: na trasie 500 m, 800 m, 1200 m i 2000 m dla kobiet i mężczyzn oraz marsz z Adrianem na wózku inwalidzkim z kadrą WTZ „Uśmiech” ze Ścinawy. Sędzia główny mistrzostw dodatkowo wyłonił  dwie najlepsze uczestniczki prezentujące prawidłowy styl chodzenia z kijami – Monikę ze Świerzawy i Agnieszkę z Legnicy. Wszyscy uczestnicy byli odpowiednio klasyfikowani do dystansów zgodnie z indywidualnymi możliwościami ruchowymi.  Wszyscy uczestnicy Mistrzostw otrzymali medale, a zwycięzcy (36 osób) otrzymało ciekawe nagrody i dyplomy. Każda drużyna w WTZ otrzymała puchar okolicznościowy i dyplom na za udział w Mistrzostwach.

Każdy uczestnik mistrzostw otrzymał posiłek regeneracyjny: zupa żurek, kawa i herbata, woda mineralna, baton, banan i pączek.

Realizacja mistrzostw pozwoliła na zaktywizowanie grupy osób niepełnosprawnych, zmianę zachowań i postrzegania swojej niepełnosprawności, a nabyte nowe umiejętności, zaradność osobistą oraz prawidłowe postawy, w tym prawidłowe  relacje w komunikacji w grupie i z otoczeniem, co na pewno wpłynęło na zmianę postrzegania tych osób przez społeczeństwo i odbieranie tej grupy jako osób wartościowych.
Dodatkowo oprawa muzyczna z przebojami „porwała” wszystkich do tańca i radosnych okrzyków.

Tradycja organizowania mistrzostw jest kontynuowana w Ścinawie, gdzie z roku na rok przyjeżdża coraz więcej uczestników WTZ.

Podczas mistrzostw zapewnione zostały prawidłowe, higieniczne i bezpieczne warunki, w szczególności dostosowane do aktualnych zaleceń sanitarnych w związku z zagrożeniem związanym z COVID-19. Lokalizacja mistrzostw spełniała niezbędne wymogi sanitarne, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Uczestnicy mistrzostw ze Ścinawy wyjechali w radosnych nastrojach

Mistrzostwa zorganizowane zostały dzięki otrzymanej dotacji z Województwa Dolnośląskiego i środków Fundacji oraz ludziom dobrego serca.  To była ogromna praca 30 wolontariuszy, którzy przygotowali uczestników do mistrzostw, ugotowali smaczny żurek i pomagali logistyczne podczas mistrzostw. Dziękujemy instytucjom, które nas wsparły w przygotowaniu imprezy i terenu na stadionie: Regionalne centrum Sportowe w Lubinie, Burmistrzowi Ścinawy, Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie, Zakład Gospodarki Komunalnej w Ścinawie, pracownikom WTZ „Uśmiech” w Ścinawie.