Projekt pn. „III Dolnośląski Kolorowy Festiwal Twórczości Osób Niepełnosprawnych” realizowany będzie w partnerstwie dwóch organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych: Stowarzyszenia Przyjaciół i Rodziców Osób Niepełnosprawnych „Równe Szanse” i Fundacji „TYMONIX” w okresie od 08.07.2021r. do 31.12.2021r. Grupą docelową w projekcie jest 200 osób niepełnosprawnych, w tym zagrożonych wykluczeniem społecznym, nie zaangażowanych w życie społeczne, niezaradnych i chorych z 13 powiatów Dolnego Śląska (lubiński, legnicki, jaworski, złotoryjski, polkowicki, średzki, wołowski, wrocławski, jeleniogórski, bolesławiecki, milicki, świdnicki i głogowski). Uczestnikami zadania będą osoby niepełnosprawne w rozumieniu ustawy z dnia 27.08.1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych.


Projekt obejmuje zorganizowanie warsztatów nabywania nowych umiejętności w zakresach: wyrób biżuterii, witraże, rękodzieło artystyczne, krawiecko-hafciarski, garncarstwo i ceramika, i kulinarny oraz warsztaty artystyczne: teatralne i taneczno-wokalne.  Dodatkowo uczestnicy warsztatów rękodzieła artystycznego wezmą udział w wyjazdowych warsztatach edukacyjnych zdobienia bombek w Złotoryi, a uczestnicy warsztatów teatralnych wezmą udział w spektaklu teatralnym i spotkają się z aktorami.  Przygotowana twórczość na warsztatach teatralnych i taneczno-wokalnych zostanie nagrana i przesłana do jury, która w dniach 16-18.11.2021r. dokona przeglądu artystycznego. Zajęcia w projekcie prowadzone będą pod kątem pozytywnych zmian zachowań i nawyków, nabywania nowych umiejętności, rozwoju artystycznego utalentowanych osób niepełnosprawnych w różnych dziadzinach sztuki. W dniu 07.12.2021r. na spotkaniu podsumowującym projekt zostanie zaprezentowana twórczość artystyczna utalentowanych osób z niepełnosprawnościami dla mieszkańców Dolnego Śląska w otwartej przestrzeni publicznej.  Zwycięzcy najpiękniejszych prac rękodzielniczych i zwycięzcy przeglądu artystycznego otrzymają puchary, dyplomy i nagrody. Otrzymane wsparcie rozwoju artystycznego rozwinie różnorodne pasje uczestników projektu oraz zaktywizuje i zintegruje środowisko osób niepełnosprawnych, co wpłynie na zmianę postrzegania tych osób w społeczeństwie.   Uczestnicy projektu będą  zawierali nowe przyjaźnie oraz będą czuli potrzebę nabywania kolejnych umiejętności potrzebnych do samorealizacji.

Ze względu na okres pandemii zajęcia warsztatowe odbędą się w 16 obiektach w poszczególnych miejscowościach na terenie 13 powiatów: Lubin, Ścinawa, Legnica, Jawor, Polkowice, Złotoryja, Środa Śląska, Wołów, Kowary, Bolesławiec, Wrocław, Milicz, Głogów, Chojnów, Legnickie Pole, Świdnica. Podczas realizacji zadania zapewnione będą prawidłowe, higieniczne i bezpieczne warunki, w szczególności dostosowane do aktualnych zaleceń sanitarnych w związku z zagrożeniem związanym z COVID-19. Baza lokalowa własna i użyczona dostosowana będzie do potrzeb osób niepełnosprawnych i będzie spełniać niezbędne wymogi sanitarne. 

Osoby niepełnosprawne często przebywają w domu, są schorowani, a posiadane schorzenia często są od urodzenia. To również samotni Seniorzy, którzy nie angażują się w życie społeczne. Mają utrudniony dostęp do bezpłatnego korzystania z różnorodnych form wspierania osób niepełnosprawnych i integracji społecznej.