Fundacja „TYMONIX” w okresie od 01.06.2020r. do 31.12.2020r. realizowała projekt zadania publicznego pn. „Asystentura osób starszych – subregion legnicko-głogowski” na rzecz Seniorów i ich najbliższego otoczenia, którzy są mieszkańcami subregionu legnicko-głogowskiego Województwa Dolnośląskiego. Fundacja „TYMONIX” wprowadziła kompleksowe działania w zakresie usług asystenckich i przerwy wytchnieniowej dla Seniorów mieszkających na terenie pięciu powiatów subregionu legnicko-głogowskiego (legnicki, lubiński, górowski, polkowicki i głogowski). Do projektu zrekrutowano 8 osób Seniorów, którzy ukończyli 60 lat, spośród których 4 osoby mieszkały z opiekunami faktycznymi wymagającymi wsparcia oraz 4 osoby mieszkające samotnie i mało samodzielni. Projekt obejmował udostępnienie usług asystenckich w zakresie wspierania seniorów w wykonywaniu podstawowych czynności dnia codziennego, które były niezbędne do aktywnego funkcjonowania społecznego oraz usługę przerwy wytchnieniowej jako czasową usługę opiekuńczą nad Seniorem – osobą niesamodzielną, w związku z zaistniałym zdarzeniem losowym – pogrzeb w rodzinie, choroba, wyjazd do lekarza, odpoczynek opiekuna bądź załatwianie spraw prywatnych. Były to również samotne osoby, potrzebujące wsparcia w życiu codziennym, mieszkające w oddaleniu od aglomeracji miejskich i instytucji pomocowych.
Beneficjenci otrzymali wsparcie w postaci doraźnej i czasowej przerwy w sprawowaniu opieki oraz pomoc w osobistych sprawach- usługa asystencka w wymiarze średnio 20 godzin miesięcznie dla każdego Seniora. Asystenci swoją pracę wykonywali w godzinach od 7.00 do 22.00. W swoich obowiązkach wspierali beneficjentów zadania w czynnościach niezbędnych do aktywnego funkcjonowania społecznego, m.in.: wspólnie spędzali czas wolny mający na celu rozwój aktywności społecznej i zainteresowań; w sposób różnorodny organizowali czas wolny; pomagali w przemieszczaniu się m.in. do: punktów usługowych, lekarza, na rehabilitację, w powrocie do domu; wspomagali w załatwianiu spraw urzędowych; relaks poprzez spacer, pomagali wypełniać dokumentację do OPS; wspierali w obowiązkach domowych; wspierali opiekunów faktycznych w realizacji ich potrzeb (wizyty u lekarza, rehabilitacja, załatwianie spraw prywatnych i w instytucjach, niezbędne zakupy, czy umożliwiając odpoczynek. W trakcie realizacji projektu zmarła jedna beneficjentka z powiatu górowskiego, po czym przeprowadzono dodatkową rekrutację i uzupełniono skład osób w XI 2020r.
Dodatkowo odbyły się szkolenia on-line prowadzone przez psychologa i ratownika medycznego dla grupy asystentów oraz dla grupy opiekunów faktycznych w zakresie pomocy przedmedycznej oraz podniesienia umiejętności i wiedzy w zakresie opieki nad osobami zależnymi oraz trening rozwiązywania problemów w komunikacji interpersonalnej.
Trzech beneficjentów projektu skorzystało również z krótkiej opieki całodobowej poza miejscem zamieszkania w całodobowej placówce opieki posiadającej zezwolenie Wojewody Dolnośląskiego, obejmującej zakwaterowanie, wyżywienie, opiekę, rehabilitację i zajęcia terapeutyczne – choroba Seniora, wyjazd opiekuna na uroczystość rodzinną, pobyt opiekuna w szpitalu (zapewniono 8 dób bezpłatnego pobytu).
Fundacja „TYMONIX” bezpłatnie wypożyczała Seniorom drobny sprzęt rehabilitacyjnego (rowerki rehabilitacyjne, rotor do kończyn górnych, rotor do kończyn dolnych, stół do ćwiczeń manualnych, laski i kule oraz wózki rehabilitacyjne, kije nordic walking), które były użyczane podczas projektu.
Fundacja „TYMONIX” prowadzi „bibliotekę na kółkach”, z której wiele książek bezpłatnie wypożyczała asystentom i Seniorom podczas realizacji zadania.
Czterech Seniorów mieszkający samotnie w jednoosobowym gospodarstwie domowym otrzymało wsparcie w postaci wykonania drobnych usług gospodarczych ( przygotowanie opału na zimę, naprawa hydrauliczna, wymiana zamka w drzwiach, udrożnienie kanalizacji, naprawa okna itp.)
Realizując projekt, dotarliśmy do osób potrzebujących, mieszkających w większości na terenach wiejskich do których jest trudny dostęp komunikacyjny. Dwóch asystentów dojeżdżało do wiosek swoim prywatnym samochodem, na podstawie podpisanych stosownych umów. Osoby mieszkające na wioskach miały również utrudniony dostęp do bezpłatnego korzystania z różnorodnych form wspierania osób w wieku senioralnym, integracji społecznej i instytucji pomocowych.
Zostały zakupione dla asystentów osób starszych artykuły przemysłowe/czystościowe (rękawiczki jednorazowe, ręczniki papierowe, papier toaletowy, chusteczki, serwetki, mydło w płynie, środki odkażające itp.). Zostały zakupione niezbędne materiały do terapii realizowanej przez asystentów w środowisku domowym beneficjentów ( gry planszowe, karty, puzzle, książki, malowanki, kredki itp.).
Realizując projekt na terenie subregionu legnicko-głogowskiego, widoczna była ogromna potrzeba udostępnienia usług asystenckich i przerwy wytchnieniowej, gdyż dotychczas na tym terenie nie było takich inicjatyw wprowadzenia tej formy usług w środowiskach domowych dla Seniorów. Szczególnie pozytywnie odbierana była współpraca z organizacją pozarządową do której beneficjenci mieli zaufanie. Fundacja dotarła do osób, które po raz pierwszy objęte zostały taką opieką. Osoby te przebywały w domu i były schorowani. Fundacja „TYMONIX” zapewniła prawidłowe, higieniczne i bezpieczne warunki podczas realizacji zadania.
Zatrudnieni asystenci osób starszych posiadają stosowne wykształcenie wyższe oraz doświadczenie w pracy z osobami starszymi i niepełnosprawnymi.
Koordynator projektu tak przedstawia uzyskane rezultaty:
„Realizując projekt poprzez świadczenie usług asystenckich na rzecz Seniorów i ich najbliższego otoczenia (rodzina, opiekunowie), bezpośrednim rezultatem świadczonych usług dla tej społeczności w subregionie legnicko-głogowskim jest:
– wsparcie 8 beneficjentów Seniorów – razem 1.120 godzin, tj. 140h /osobę przez 7 m-cy. Monitorowane poprzez karty czasu pracy asystenta ( karta realizacji usług asystenckich) oraz rejestr godzin prowadzony przez dyspozytora wezwań (karta na zapotrzebowanie usług asystenckich).
– 8 beneficjentów otrzymało wsparcie asystenturą. Monitorowane poprzez wypełnienie karty rekrutacji i zawartych umów.
– spośród 8 beneficjentów, 7 osób było mieszkańcami obszarów wiejskich – wiosek, co stanowiło 87,50 % beneficjentów projektu, a 1 osoba była mieszkańcem miasta. Monitorowanie poprzez wskazany przez beneficjentów adres zamieszkania.
– 8 beneficjentów otrzymało usługę nowego wsparcia dla Seniorów w zakresie „opieki wytchnieniowej” ze względu na obciążenia wynikające z opieki nad osobą zależną – Seniorem.
– 4 beneficjentów otrzymało usługę nowego wsparcia opieki nad Seniorem mieszkającym samodzielnie w gospodarstwie domowym.
– 8 beneficjentów otrzymało usługę nowatorską, które po raz pierwszy spotkały się z taką pomocą – 100% beneficjentów.
– 4 opiekunów faktycznych otrzymało możliwości dostępu do prawa do możliwości załatwienia spraw dnia codziennego, odpoczynku czy skorzystania z pomocy w związku z zaistniałym zdarzeniem losowym.
– 4 opiekunów faktycznych osób starszych otrzymało odciążenie psychiczne i fizyczne, którzy przez wieloletnią opiekę na rzecz swoich bliskich odczuwali „poczucie wypalenia”. Usługa asystencka pozytywnie wpłynęła na ich stan zdrowia, bo otrzymali czas by zadbać o swoje zdrowie i czas by odpocząć czy uprawiać hobby.
– 8 Seniorów poczuło, że są bezpieczni oraz że nie są sami ze swoimi problemami i mają asystenta który go wspiera.
– dwóch opiekunów faktycznych otrzymało pomoc w pełnieniu roli opiekuna zastępczego przez asystenta, co umożliwiło zaspakajanie potrzeb związanych z samorealizacją i funkcjonowaniem w rolach zawodowych i społecznych – średnio ok. 20 godzin na miesiąc dla 1 osoby – Seniora.
– 8 seniorów otrzymało nową ofertę, w tym osoby niesamodzielne z możliwością pełniejszego rozwoju i uczestnictwa w środowisku lokalnym – korzystanie z dóbr kultury, rekreacji i sportu.
– U 8 osób – Seniorów i ich rodzin wzrosła potrzeba korzystania z pomocy asystenta jako nowej formy wsparcia kilkugodzinnego, weekendowego oraz całodobowego w wyspecjalizowanej placówce, co umożliwiło im funkcjonowanie w środowisku lokalnym.
– 7 seniorów mieszkających na wioskach otrzymało opiekę asystenta osoby starszej, do których często był utrudniony dojazd.
– nastąpiły lepsze relacje wewnątrz rodziny – więcej czasu opiekunowie mieli dla swojego partnera i dzieci.
– nastąpiła ogromna zmiana społeczna poprzez wprowadzenie nowej formy zaspakajania potrzeb Seniorów beneficjentów projektu – 87,50%.
– Dzięki realizacji projektu „Asystentura osób starszych subregion legnicko-głogowskim”, w naszym regionie został rozpowszechniony nowy zawód asystenta.
– 4 osoby – Seniorzy mieszkający samotnie w jednoosobowym gospodarstwie domowym, zagrożone wykluczeniem społecznym otrzymali wsparcie oraz możliwość wyjścia z domu i poznania nowych osób.
– 4 Seniorów mieszkający samotnie w jednoosobowym gospodarstwie domowym otrzymało wsparcie w postaci wykonania drobnych usług gospodarczych ( przygotowanie opału na zimę, naprawa hydrauliczna, wymiana zamka w drzwiach, udrożnienie kanalizacji, naprawa okna itp.)
– realizacja projektu wpłynęła pozytywnie i pozytywnie promowała Samorząd Województwa Dolnośląskiego jako region przyjazny seniorom.
Fundacja „TYMONIX” będzie nadal wykorzystywać rezultaty osiągnięte w trakcie realizacji projektu w dalszych działaniach, m.in. inicjacji powstania nowej placówki z dzienną i całodobową opieką dla osób w wieku starszym w powiecie lubińskim, która wesprze opiekunów faktycznych w czasowej opiece.”